W ramach realizacji  naszego przedszkolnego projektu
Ze smokiem wawelskim poznajemy naszą Ojczyznę oraz realizując założenia Międzynarodowego projektu Piękna nasza Polska cała, maluszki z gr III dowiedziały się, że wkrótce będziemy obchodzić URODZINY NASZEGO KRAJU.

Ten moment nastąpi 11 listopada a w naszym przedszkolu już 8 listopada.
Z tej okazji dzieci miały okazję zobaczyć co pięknego mamy w naszym kraju.

Podczas zajęć popołudniowych dowiedziały się, że dawniej wykonywano zabawki ręcznie z bawełny lub lnu, z drewna i słomy.
 Eksploracja zabawek  dostarczyła dzieciom nie lada atrakcji.
A jak przy tym ćwiczyły się paluszki... Miło było popatrzeć.

W dniu następnym dzieci dowiedziały się, że prawie w każdej wsi szyto piękne stroje, które wkładano na wyjątkowe chwile jak ślub, wyjście do kościoła lub na targ albo podczas świąt.
Nasz  region zdobi piękny strój krakowski a Warszawę, mieniący się wieloma kolorami, strój łowicki.

Dzieci miały okazję dotknąć materiałów i przy okazji dowiedziały się, że stroje w większości wykonane zostały z owczej wełny, barwionej na kolorowo i zdobione pięknymi haftami, czyli wyszywane nićmi i cekinami.
Chętne przedszkolaki zgodziły się przymierzyć stroje i w ten sposób zaprezentowały nam polską modę regionalną.

Następnym razem  maluszki  poznały symbole naszego kraju - biało czerwoną flagę, godło i krótką legendę o jego powstaniu oraz usłyszały jak brzmi nasz hymn. Podczas zabawy ruchowej, gdy melodia zmieniała się na nasz hymn, przybierały właściwą postawę stając na baczność.

W kolejnym dniu, w galowych strojach i udekorowane kotylionami, wykonanymi przez panią Anię, wyruszyły na apel, gdzie wierszem wyraziły radość z piękna i niepodległości Polski.

Podczas ważnych rozmów o naszym kraju, w każdym dniu  po troszku, dzieci miały okazję dowiedzieć się co nieco o ojczyźnie  naszego Gościa - wolontariuszki - pani Melani.
Francja, w tym czasie co my, również świętuje, ciesząc się zakończeniem I wojny światowej w 1918 r.

Dzieci widziały jakie barwy ma flaga Francji, a kiedy mówiliśmy o naszym hymnie  usłyszały też fragment hymnu Francji zaśpiewanego przez p. Melanię. Był też czas na obejrzenie przygód pieska Vipo, który wybrał się w podróż do Paryża, aż pod wierzę Eiffla.  Tam nieopodal, w restauracji podawane były pyszne kruche rogaliki i bagietki, i tamtędy też przejeżdżali kolarze w wyscigu Tour de France.

Dyskoteka przy piosence Bonjour oraz zabawa z piosenką Panie Janie wprawiła wszystkich w radosny nastrój.

E. Kopeć