DBAMY O NASZE MAMY

Dbamy o nasze mamy

Cel Kampanii "DBAMY O NASZE MAMY" to podnoszenie świadomości u kobiet na temat
chorób nowotworowych, przekazanie zasad samokontroli i wdrażanie umiejętności
samobadania oraz umożliwienie wykonania badań profilaktycznych jak największej liczbie
matek. Akcja koresponduje z obchodami Dnia Matki w placówkach oświatowo-wychowawczych.
Na spotkaniach uroczystościach szkolnych i festynach rodzinnych, oprócz programów
artystycznych w wykonaniu dzieci, prowadzone było poradnictwo specjalistów i autorytetów
w dziedzinie w/w tematyki prozdrowotnej, rozdawano materiały edukacyjno-informacyjne
oraz zaproszenia na badania profilaktyczne dla kobiet.
Kampanii corocznie patronują: Prezydent Miasta Krakowa, Wojewoda Małopolski,
Małopolski Kurator Oświaty oraz Główny Inspektor Sanitarny.
W 2007r. nawiązano kontakt z:
TVP 3 Kraków /opieka medialna/
oraz "Dziennikiem Polskim" /patronat redakcyjny/.

ROK SZK. 2005/2006

3 czerwca 2006 roku w przedszkolu odbył się Piknik Rodzinny łączący w sobie Dzień Matki, Dziecka i Ojca.
Uroczystość rozpoczęła się od występu teatrzyku pt. "O rybaku i złotej rybce".
Po spektaklu odbyło się ogłoszenie
wyników i rozdanie nagród w konkursie
plastycznym pt "Wiosenny kapelusz
piknikowy".
Część oficjalną zakończyły występy
artystyczne dzieci z okazji Święta
Rodziców.
W tym roku piknik miał charakter wyjątkowy, ponieważ nasze przedszkole jako jedyne
w Krakowie włączyło się do 3 edycji dziecięcej kampanii przeciw rakowi pt. "Dbamy
o Nasze Mamy", organizowanej przez Towarzystwo "Zdrowa Szkoła" i Wojewódzką Stację
Sanitarno-Epidemiologiczną w Krakowie.
Przy specjalnie utworzonym
stanowisku w kolorze różowym,
Mamy mogły otrzymać materiały
informacyjne na temat profilaktyki raka
piersi, zawieszki o samobadaniu i
darmowe próbki kosmetyków.
Dla dzieci, które przyprowadziły swoje
Mamusie, czekały słodkie niespodzianki.
Jedna z przedstawicielek Krakowskiego
Towarzystwa Amazonek, w sposób
niezwykle otwarty i życzliwy, służyła
poradą i pomocą.
Dziesięć losowo wybranych Pań
otrzymało zaproszenia na bezpłatne
badania mammograficzne.

Dla Tatusiów również nie zabrakło atrakcji - ratownicy z Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego przeprowadzili szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przed medycznej. Uczestnicy konkursów z pierwszej pomocy otrzymali nagrody i dyplomy.

Anna Wolak i Edyta Kopeć
Samorządowe Przedszkole nr 10

ROK SZK. 2005/2006

IV EDYCJA DZIECIĘCEJ KAMPANII PRZECIW RAKOWI

Tegoroczna edycja dziecięcej kampanii przeciw rakowi "Dbamy o Nasze Mamy"
w Samorządowym Przedszkolu nr 10 została przeprowadzona dwuetapowo.
W dniu 24 maja br. odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące profilaktyki chorób nowotworowych u kobiet. Prelekcję wygłosiła pani doktor Marta Rogowska z Centrum Onkologii przy ul. Garncarskiej. Swoim doświadczeniem związanym z chorobą podzieliła się członkini Krakowskiego Towarzystwa "Amazonki" - pani Zofia Rybka. W trakcie spotkania został pokazany film pt. "Wczesne wykrycie to życie" promujący badania kontrolne wraz z praktycznym instruktażem samobadania piersi.
Następnie w dniach 25.05., 28.05. oraz 29.05. br. w trakcie występów artystycznych jedenastu grup dzieci z okazji obchodów Dnia Matki został wygłoszony apel do wszystkich Mam o zwrócenie większej uwagi na własne zdrowie oraz uczestniczenie w proponowanych badaniach profilaktycznych.
Każda z Mam otrzymała pakiet informacyjny dotyczący raka piersi, raka szyjki macicy oraz zawieszki o samobadaniu. Losowo wybrano 10 pań, które skierowano na bezpłatne badania mammograficzne.

Anna Wolak i Edyta Kopeć
Samorządowe Przedszkole nr 10