Deklaracja zgodności

Ta strona wykorzystuje pliki cookies m.in. do analizy statystycznej ruchu oraz do dopasowania wyglądu i treści strony do indywidualnych potrzeb użytkownika. Pozostawiając w ustawieniach przeglądarki włączoną obsługę plików cookies wyrażasz zgodę na ich użycie.

Strona główna | Newsletter

Przedszkole Samorządowe nr10

im. Jana Pawła II

WYDARZENIA
 

Od roku szkolnego 2006/2007 nasze przedszkole jest organizatorem konkursu plastycznego

pt OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA, o zasięgu ogólnopolskim. 

Tematem  przewodnim I edycji były POLSKIE STROJE REGIONALNE. Podjęłyśmy współpracę z Panią Anną Szałapak - piosenkarką i kustoszem Muzeum Historycznego. Bardzo chętnie przyjęła propozycję patronowania naszej inicjatywie, aprobatę wyraził też dyrektor Muzeum Historycznego. Nawiązałyśmy współpracę z Teatrem Groteska, którego dyrektor nie tylko wyraził zgodę na zorganizowanie w teatrze gali rozdania nagród, ale jeszcze przeznaczył nagrody dla laureatów.

Opracowałyśmy procedurę organizowania konkursu, a we współpracy z agencją reklamową - wzór dyplomu, plakatów reklamowych zapraszających do udziału w konkursie. Złożyłyśmy również wniosek do Wydawcy Miesięcznika Bliżej Przedszkola o przyznanie Granta i  nawiązałyśmy współpracę z miesięcznikiem dla dzieci MIŚ.

Konkurs przeznaczony jest dla przedszkolaków w wieku 5 i 6-ciu lat i jest całkowicie bezpłatny dla uczestników.

Temat, jaki obrałyśmy, podczas II edycji ( w roku szkolnym 2007/2008 ) dotyczył HERBÓW MIAST POLSKI I LEGEND Z NIMI ZWIĄZANYCH. Pozyskałyśmy patronaty od: Anny Szałapak, Teatru Groteska oraz Wydawnictwa Epideixis. Według ustalonego rok wcześniej wzoru napisałyśmy prośbę o patronat do Kardynała Stanisława Dziwisza, Prezydenta Miasta Krakowa, Kuratora i Przewodniczącego Rady Dzielnicy IX. Zdobyłyśmy też patronaty medialne i pozyskałyśmy sponsorów. Przygotowałyśmy z naszymi wychowankami występ na finał konkursu, który też odbył się w Teatrze Groteska. Opracowana została zmieniająca się scenografia, w przygotowaniu której pomagali również rodzice. Także dzięki Rodzicom wychowanków powstały  przepiękne sukienki, wg naszego projektu.

Współpraca dotyczyła także relacji z webmasterem strony magiczny Kraków, Epideixis, Teatru Groteska i Bliżej Przedszkola. Samodzielnie pozyskałyśmy nagrody od Wydawnictwa Nasza Księgarnia oraz Epideixis, Teatru Groteska, Firmy Kanwas.

Wystawa  prac konkursowych  odbyła się nie tylko na terenie przedszkola , ale- na finał- także w teatrze.

Na galę rozdania nagród przybyli laureaci niemal z całej Polski - bo nie tylko z najbliższych okolic, ale i ze Śląska, Zakopanego i Gdańska. Dla wszystkich, oprócz nagród rzeczowych, zorganizowana była także wycieczka po Starym Mieście.

Podobne zadania i radości czekały nas podczas trzeciej edycji, kiedy na konkurs napływały REGIONALNE OZDOBY WIELKANOCNE. Udało się pozyskać patronat oraz środki na nagrody od Fundacji Cepelia - Polska Sztuka i Rękodzieło. Galę finałową przygotowały nauczycielki i dzieci z grupy pięciolatków. Gala III edycji - po raz pierwszy odbyła się w naszym przedszkolu i stała się niewątpliwie jego ogromną promocją w Małopolsce, gdyż poza Krakowianami, przybyli goście i z Myślenic i prawie z Zakopanego.

Wystawa pokonkursowa była inspiracją na zajęcia dydaktyczne, także dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 154 dla Dzieci Niedosłyszących przy ul. Niecałej 8. Ponadto podczas tej edycji prace niektórych uczestników konkursu stanowić mogły nie tylko piękną dekorację, ale przyczyniły się także szczytnym celom. Zainteresowali się i zachwycili nimi rodzice naszych wychowanków i wyrazili chęć zakupienia wykonanych przez dzieci wielkanocnych ozdób. Zebrane pieniądze w kwocie 100 zł zostały przekazane na rzecz Krakowskiego Hospicjum dla Dzieci im. Ks. Józefa Tischnera

Pani Dyrektor widząc nasze zamiłowanie do tradycji narodowych i zamiłowania do folkloru wyposażała przedszkole w przepiękne stroje regionalne i nadal dawała nam przyzwolenie na realizację kolejnych edycji konkursu.

IV nasza inicjatywa - miała swój finał w Centrum Sztuki Współczesnej Solvayu i przebiegała pod hasłem - ZABYTKI MOJEGO MIASTA I NAJBLIŻSZYCH OKOLIC. Finałową galę uświetnili swoim przybyciem uczestnicy spoza Krakowa: z Warszawy, Radomia, Opola i Gdańska .

Wszyscy laureaci ponownie, oprócz nagród książkowych , wzięli udział w ufundowanym przez sponsorów, spacerze po naszym pięknym mieście, inspirowanym krakowskimi legendami.

Przy piątej przedszkolaki miały za zadanie przygotować ZABAWKI I PRZEDMIOTY CODZIENNEGO UŻYTKU ZDOBIONE SZTUKĄ LUDOWĄ, nawiązałyśmy tu współpracę z rzeźbiarzem panem Januszem Wątorem ( z którym od tej pory cyklicznie odbywają się w naszym przedszkolu rzeźbiarskie warsztaty) i z artystką plastyk - panią Małgorzatą Jasicą- Wątor, która chętnie wzięła udział w obradach Jury oraz także prowadziła z dziećmi warsztaty ceramiczne.

-VI edycja przebiegła pod hasłem: KOSZYCZEK WIELKANOCNY I JEGO SYMBOLIKA, i przy tej edycji fachową radą służyło nam Muzeum Histroryczne.

-VII edycja odbyła się pod hasłem MÓJ REGION, gdzie zadaniem było wykonanie albumu a VIII- pod hasłem RODZIMY FOLKLOR- podczas , którego proponowałyśmy zaprojektowanie regionalnej kartki.

IX - ZDOBNICTWO LUDOWE INSPIROWANE NATURĄ.

X - FAUNA W STYLU FOLK. Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie ozdoby w kształcie zwierzęcia, udekorowanej ludowym wzornictwem. Inspiracją miały być zalipiańskie ptaszki, żywieckie koniki czy krakowskie zabawki w kształcie smoka lub  ptaków.

XI - PTAKI POLSKIE - Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie ozdoby w kształcie ptaszka na wzór rzeźbionych ptaszków z targów sztuki ludowej

-Podczas realizowania kolejnych edycji konkursu nie zapominamy o swoich wychowankach; staramy się aktywnie uświadamiać ich o podjętych inicjatywach, aby w pełni i świadomie w nich uczestniczyli. W tym celu przedszkolaczki zapoznawały się w pierwszej kolejności z wyglądem stroju krakowskiego, herbem naszego miasta, oglądały ilustracje wybranych zabytków Krakowa i Warszawy czy też poznawały różne sposoby zdobienia pisanek. Następnie miały okazję poszerzać swoje wiadomości oglądając wystawy nadesłanych prac.


 



Wstecz

Do góry
 








Strona g³ówna Strona g³ówna